Papier ksero i papier kancelaryjny – dwa najczęściej używane rodzaje papierów w biurach

Artykuły papiernicze, to niezbędne w funkcjonowaniu każdego biura wyposażenie. W ich skład wchodzi wszystko to, co związane jest z papierem, a zatem: papier ksero, karteczki samoprzylepne, koperty, kalendarze, zeszyty, notatniki, kalki, segregatory, papier podaniowy i wiele innych.

Jakie papiery są najczęściej używane w biurach?

Najbardziej powszechnym papierem o rozmaitych możliwościach zastosowania jest oczywiście papier ksero. Jego wymiary mogą być różne, jednak do najbardziej topowych należy zdecydowanie format A4 – 210 x 297mm. To rozmiar standardowy i najczęściej kupowany przez klientów hurtowni i sklepów papierniczych. Taki papier sprzedawany jest w ryzach. Ryza papieru ksero zawiera zazwyczaj 500 arkuszy, o gramaturze 80 g/m2 i waży około 2,5 kg.
Drugim niezwykle popularnym rozmiarem papieru używanym w biurach jest A3. Zazwyczaj w tym rozmiarze występują papiery kancelaryjne.

Charakterystyka i zastosowanie papieru kancelaryjnego

papier kancelaryjny

Papier kancelaryjny, inaczej zwany podaniowym, to estetyczny, wysokiej jakości papier o dużej wytrzymałości. Najczęściej spotykane są papiery kancelaryjne w kratę w dwóch rozmiarach A4 oraz A3. Tradycyjny papier kancelaryjny A3 używany jest do pisania pism urzędowych, akt oraz podań, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Zainteresowanie tym rodzajem papieru jest tak duże w kancelariach i biurach, gdyż prezentuje się on elegancko i profesjonalnie na tle innych papierów.