Kalka kopiująca niezbędna w każdym biurze
Mimo swojej długiej historii, kalka kopiująca jest wciąż niezmiennie popularnym artykułem papierniczym. Pozwala ona na przeniesienie rysunku bądź zapisu poprzez automatyczne odbicie go na drugiej stronie. Dzięki temu w tym samym czasie można tworzyć oryginał oraz kopię, co pozwala znacząco zaoszczędzić czas za niewielkie pieniądze.
Jak działa kalka?
Kalka to specjalny papier powleczony tuszem bądź pigmentem zmieszanym z woskiem. W zależności od zastosowania kalki różnią się gramaturą papieru, sposobem wykonania, a nawet kolorem. Kalki cechuje prostota i szerokie zastosowanie, dlatego wciąż są chętnie wybierane jako wyposażenie do biura oraz siedzib instytucji. W asortymentach sklepów papierniczych znajduje się szeroki wybór kalk. W zależności od rodzaju producenci wyróżniaj kalki:
- maszynowe;
- ołówkowe;
- kreślarskie.
W trakcie pisania lub rysowania następuje trwałe osadzenie się atramentu, dzięki czemu powstaje kopia dokumentu bądź rysunku. Przy zastosowaniu kalki kreślarskiej lub ołówkowej, kopia powstaje w wyniku nacisku ołówka. Kalka maszynowa natomiast tworzy kopie przy użyciu maszyny do pisania lub drukarki igłowej.
Szerokie zastosowanie kalk
Kalki wykorzystywane są w wielu profesjach, gdzie konieczne jest szybkie wykonanie kopii dokumentu lub rysunku. W swojej pracy zarówno architekci, projektanci jak i tatuatorzy korzystają z kalk, by powielić rysunek w niezmienionym kształcie i proporcjach. Kalki są również wykorzystywane w biurach przy wystawianiu dowodów wpłaty lub przy powielaniu wniosków i pism urzędowych.